Mass of an empty 50 litres cylinder is 4.8kg. the cylinder is filled with 60atm nitrogen gas. molecular mass of nitrogen is 28. what is the new mass of cylinder​

Respuesta :

Answer:

8.235 kg

Explanation:

Mass of the cylinder = 4.8 kg

The capacity (volume) of the cylinder = 50 liters

As 1 m^3 = 1000 liters

So, the volume of the cylinder, v= 0.05 m^3

The volume of filled nitrogen, v= 0.05 m^3

Pressure of filled nitrogen, p = 60 atm = 60\times 101325 Pa

Assuming that the nitrogen gas is at room temperature which is 25-degree centigrade,

So, the temperature of nitrogen gas, T=273+25= 298 K

By using the ideal gas equation, pv=nRT

Where n is the number of moles, R is the universal gas constant, R = 8.314 J/mol·K

Putting all the values in the ideal gas equation, we have

(60 x 101325)0.05 = n (8.314) x (298)

n= (60 x 101325 x 0.05)/(8.314 x 298)

n=122.69 moles

As the  molar mass of nitrogen is 28, so the total mass of the nitrogen in the cylinder, m= 122.69 x 28 = 3435.32 grams = 3.435 kg.

Hence, the new mass of the cylinder = 4.8+3.435=8.235 kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS