A student heats a 2.5 g sample of calcium carbonate in a test tube. What mass of calcium oxide remains in the test tube when the reaction is complete?
CaCO3(s) = CaO(s) + CO2(g)

Select one:
a. 1.4 g CaO
b. 2.1 g CaO
c. 2.5 g CaO
d. 1.0 g CaO

Respuesta :

Neetoo

Answer:

1.4 g CaO

Explanation:

Given data:

Mass of calcium carbonate = 2.5 g

Mass of Cao remain in tube = ?

Solution:

Chemical equation:

CaCO₃    →     CaO + CO₂

Number of moles of CaO:

Number of moles = mass/molar mass

Number of moles = 2.5 g/ 100 g/mol

Number of moles = 0.025 mol

now we will compare the moles of CaO with CaCO₃.

                    CaCO₃        :          CaO

                        1              :             1

                    0.025         :         0.025

Mass of CaO:

Mass = number of moles × molar mass

Mass = 0.025 mol × 56 g/mol

Mass = 1.4 g

Answer:

1.4g CaO

Explanation:

Did the exam and got it right. Hope this helps

ACCESS MORE
EDU ACCESS