A study has shown that the daily amount of milk produced by a dairy cow is normally distributed, with a mean of 6.2 gallons and a standard deviation of 0.7 gallons. On a given day, 99.7% of the cows will produce an amount of milk within which of the following ranges?

Respuesta :

Answer: 4.1 gallons to 8.3 gallons

Step-by-step explanation:

just took the quiz

99.7% of the cows will produce an amount of milk in the range is 5.5 gallons to 6.9 gallons option (A) is correct.

What is a normal distribution?

It's the probability curve of a continuous distribution that's most likely symmetric around the mean. On the Z curve, at Z=0, the chance is 50-50. A bell-shaped curve is another name for it.

The missing options are:

  • A. 5.5 gallons to 6.9 gallons
  • B. 4.8 gallons to 7.6 gallons
  • C. 4.1 gallons to 8.3 gallons
  • D. 3.4 gallons to 9.0 gallons

We have:

A study has shown that the daily amount of milk produced by a dairy cow is normally distributed, with a mean of 6.2 gallons and a standard deviation of 0.7 gallons.

The mean = 6.2 gallons

Standard deviation = 0.7 gallons

The range can be calculated:

Lower range = 6.2 - 0.7 = 5.5 gallons

Upper range = 6.2 + 0.7 = 6.9 gallons

Thus, 99.7% of the cows will produce an amount of milk in the range is 5.5 gallons to 6.9 gallons option (A) is correct.

Learn more about the normal distribution here:

brainly.com/question/12421652

#SPJ5

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico