Respuesta :

Answer:

28%

Step-by-step explanation:

Given that,

The total no of runners = 25

No. of boys in the team = 18

We need to find the percent of the track team are girls.

Total no of girls = 25-18 = 7

Percent of girls :

[tex]g=\dfrac{\text{No. of girls}}{\text{Total runners}}\times 100\\\\=\dfrac{7}{25}\times 100\\\\=28\%[/tex]

Hence, there are 28% of girls.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico