Respuesta :

Neetoo

Answer:

Mass = 26.8 g

Explanation:

Given data:

Mass of sodium hydroxide are required = ?

Mass of water = 232 g

Molarity of solution = 2.88 M

Solution:

Molarity is used to describe the concentration of solution. It tells how many moles are dissolve in per litter of solution.

Formula:

Molarity = number of moles of solute / L of solution

1 g = 0.001 L

232 g = 0.001 L× 232 =0.232 L

By putting values in molarity formula,

2.88 M = number of moles / 0.232 L

Number of moles = 2.88 M ×0.232 L

Number of moles = 0.67 mol

Mass of NaOH:

Mass = number of moles × molar mass

Mass = 0.67 mol × 40 g/mol

Mass = 26.8 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS