Answer:
$68,000
Explanation:
The costs of goods sold ( COGS)is calculated as follows.
COGS = opening stock + Purchases - Closing stock
This was the first month of operation; hence there was opening stock.
The material used to produce 5000 units were
Direct materials $15,000 + Direct Labor $30,000 + Manufacturing overhead $40,000 = $85,000
The cost per units = $85,000 /5000 units
=$17 per units
4000 units were sold, the COGS
=$17 x 4000
=$68,000