Answer:
The magnitude of the upward acceleration on the object is 0.2 m/s²
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The net upward force applied to the object, F = 2 Newtons
The mass of the object, m = 10-kg
According to Newton's second law of motion, Force, F, is directly proportional to acceleration, a, of the object to which the force is applied, and the direction of the acceleration is in the direction of the applied force, therefore, we have;
Force, F = Mass, m × Acceleration, a
From which we have;
Acceleration, a = F/m which gives;
a = 2-N /10-kg = 0.2 m/s²
The magnitude of the upward acceleration on the object, a = 0.2 m/s².