Respuesta :

840060

Answer:

[tex]\frac{0.0125m}{s}[/tex]

Explanation:

In order to solve this question we need to know that  [tex]speed = \frac{distance}{time}[/tex]. Then we need to convert 4 minutes into seconds and cm into m. We can do that by multiplying the number of minutes by 60 (because there is 60 seconds in one minute) and dividing the number of cm by 100 (because there is 100 cm in one m). So.......

4min = 4 x 60s = 240s

300cm = 300/100 m = 3m

Now we know that distance = 300m, and that the time = 4min = 240s ⇒

⇒ [tex]speed=\frac{distance}{time} = \frac{3m}{240s} = \frac{0.0125m}{s}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico