contestada

A radio-controlled car powered by an electric motor accelerates from rest to 0.800 m/s in 23.0 ms. The total mass of the car is 675 g. What is the average power (in W) delivered to the car by the motor during its acceleration

Respuesta :

Answer:

9.39Watts

Explanation:

The work done by the car is converted to kinetic energy. Hence;

Work done = Kinetic energy =1/2mv²

Time t = 23ms =23×10^-3s

Mass = 675g = 0.675kg

v = 0.8m/s

Work done = 1/2(0.675)0.8²

Work done = 0.216Joules

Average power = Work done/Time

Average power = 0.216/0.023

Average power = 9.39Watts

Hence the average power (in W) delivered to the car by the motor during its acceleration is 9.39Watts

ACCESS MORE
EDU ACCESS