Respuesta :

Answer:

  • Dried Apricots are $2.24 less expensive

Step-by-step explanation:

Almonds:

  • Cost of 2 pounds = $21.98
  • Cost of 1 pound = $21.98/2 = $10.99

Dried Apricots:

  • Cost of 3 pounds = $26.25
  • Cost of 1 pound = $26.25/3 = $8.75

Dried Apricots cost less by:

  • $10.99 - $8.75 = $2.24
ACCESS MORE
EDU ACCESS