A tennis player serves a tennis ball such that it is moving horizontally when it leaves the racquet. When the ball travels a horizontal distance of 17 m, it has dropped 55 cm from its original height when it left the racquet. What was the initial speed, in m/s, of the tennis ball

Respuesta :

Answer:

The value is [tex]u_x = 56.1 \ m/s[/tex]

Explanation:

From the question we are told that

    The  horizontal distance traveled is  [tex]h = 17 \ m[/tex]

    The decrease in height is  

Considering the vertical velocity

Generally from kinematic equation we have that

      [tex]v_y ^2 = u_y ^2 + 2* g * s[/tex]

Here the initial vertical ( [tex]u_y[/tex])  velocity is  zero

=>   [tex]v_y ^2 = 0 ^2 + 2 * 9.8 * 0.55[/tex]

=>  [tex]v_y = 2.97 \ m[/tex]

Generally the time to drop to this height is mathematically represented as

      [tex]t = \frac{v_y }{g }[/tex]

=>   [tex]t = \frac{ 2.97 }{ 9.8 }[/tex]

=>   [tex]t = 0.3031 \ s[/tex]

Generally given that time taken to drop to the obtained height is equal to the time taken to reach the horizontal distance , then

      [tex]u_x = \frac{h}{t}[/tex]

Here [tex]u_x[/tex] is the initial horizontal velocity

     [tex]u_x = \frac{ 17 }{ 0.3031 }[/tex]

=> [tex]u_x = 56.1 \ m/s[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS