Answer:
So, horizontal Velocity is 699.30 m/s
Explanation:
First, we need to determine the time as follow
y = ( U x t ) + 1/2 x ( g x [tex]t^{2}[/tex] )
Where
y = Vertical distance = 10 cm / 1000 = 0.1 m
u = vertical velocity = 0
g = gravity = 9.8
Placing values in the formula
0.1 = ( 0 x t ) + 1/2 x ( 9.8 x [tex]t^{2}[/tex] )
0.1 = 0 + 4.9[tex]t^{2}[/tex]
0.1 = 4.9[tex]t^{2}[/tex]
[tex]t^{2}[/tex] = [tex]\sqrt{0.1 / 4.9}[/tex]
t = 0.143 seconds
Use the following formula to calculate the horizontal velocity
V = x / t
Where
x = Distance = 100 m
t = time = 0.143 seconds
V = 100m / 0.143 seconds
V = 699.30 m/s