Nada is at the supermarket. She wants to buy a chocolate and a juice that both cost $10. How much will she pay at the cashier if there is an additional tax rate of %16 on them?

Respuesta :

Total cost = Price of juice + price of chocolate + tax = 10 + 10 + [(16/100) x 20]

                                                                                      = 20 + 3.2

                                                                                      = $23.2

ACCESS MORE
EDU ACCESS