Aqueous hydrochloric acid will react with solid sodium hydroxide to produce aqueous sodium chloride and liquid water . Suppose 1.5 g of hydrochloric acid is mixed with 2.48 g of sodium hydroxide. Calculate the maximum mass of sodium chloride that could be produced by the chemical reaction. Be sure your answer has the correct number of significant digits.

Respuesta :

Answer:

2.34 g

Explanation:

The equation of the reaction is;

HCl(aq) + NaOH(aq) ------> NaCl(aq) + H2O(l)

Number of moles of HCl= 1.5g/36.5g/mol = 0.04 moles

Number of moles of NaOH= 2.48g/40g/mol= 0.062 moles

Since the reaction is 1:1, HCl is the limiting reactant.

Mass if NaCl produced= 0.04 × 58.5 = 2.34 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico