Calculate the rotational kinetic energy in a motorcycle wheel of mass 12.0 kg with an outer radius of 0.330 m and inner radius of 0.280 m if its angular velocity is 120 rad/s.

Respuesta :

Answer:

8091.36

Explanation:

Calculation for the rotational kinetic energy

First step is to calculate the inertia of the wheel

Wheel Inertia=1/2*12(0.28^2+0.33^2)

Wheel Inertia=1/2*2.2476

Wheel Inertia=1.1238

Now let calculate the rotational kinetic energy

Rotational kinetic energy=1/2*1.1238*120^2

Rotational kinetic energy=1/2*1.1238*14,400

Rotational kinetic energy=8091.36

Therefore the rotational kinetic energy will be 8091.36

ACCESS MORE
EDU ACCESS