Answer:
See Explanation
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Cost = \$180[/tex] per month
The question is incomplete, as the number of days spent on the trip is not given. However, the general solution is as follows;
First, we need to calculate the daily cost of feed.
Assume there are 30 days in a month, the daily cost is:
[tex]Daily\ Cost = \frac{\$180}{30}[/tex]
[tex]Daily\ Cost = \$6[/tex]
If you spend x number of days on the trip to Grandma's, the amount spend on feeding would be.
[tex]Amount = \$6 * x[/tex]
[tex]Amount = \$6x[/tex]
Assume x is 5; i.e. you spent 5 days.
[tex]Amount = \$6 * 5[/tex]
[tex]Amount = \$30[/tex]