Answer:
[tex]F_2 = 2000N[/tex]
Explanation:
Given
[tex]A_1 = 0.005m^2[/tex]
[tex]A_2 = 0.010m^2[/tex]
[tex]F_1 = 100N[/tex]
Required
Calculate [tex]F_2[/tex]
The solution to this question is Pascal's principle of pressure
Pressure is calculated using:
[tex]Pressure (P) = \frac{Force(F)}{Area(A)}[/tex]
For the input force:
[tex]P_1 = \frac{F_1}{A_1}[/tex]
Substitute values for F1 and A1
[tex]P_1 = \frac{100}{0.005}[/tex]
[tex]P_1 = 20000[/tex]
For the input force:
[tex]P_2 = \frac{F_2}{A_2}[/tex]
Substitute value for A2
[tex]P_2 = \frac{F_2}{0.10}[/tex]
The pressure in the system is constant.
So:
[tex]P_1 = P_2 = 20000[/tex]
Substitute 20000 for P2
[tex]20000 = \frac{F_2}{0.10}[/tex]
Make F2 the subject
[tex]F_2 = 20000 * 0.10[/tex]
[tex]F_2 = 2000N[/tex]
Hence, the output force is 2000N