A project costing Rs. 4 million is expected to yield Rs. 600,000, Rs. 800,000, Rs. 4,000,000 at the end of each of the next 3 years respectively. The nearest IRR approximation of the
project is:
a) 11.52% b) 11.84%
c) 12.22% d) 12.71%

I need a solution too with some explanation. An answer without a solution will be considered as an answer only for points, hence reported.
Spammers would be reported.
I WILL BRAINLIEST THE CORRECT ANSWER!
Thanks!

Respuesta :

Answer:

Answer: c) 12.22%

Step-by-step explanation:

IRR is the annual rate of growth that an investment is expected to generate. The formula is shown below:

[tex]NPV= \sum\limits_{n=0}^N \frac {C_n}{(1+r)^n}[/tex]

NPV=  Net Present Value

N =  total number of periods

n =  number of the year

Cn =  cash flow  at year n

r =  internal rate of return

The formula can also be written as:

[tex]NPV= \sum\limits_{n=0}^N {C_n}(1+r)^{-n}[/tex]

The internal rate of return is a discount rate that makes the net present value (NPV) of all cash flows equal to zero in a discounted cash flow analysis.

The cash flows for the project are expected to be:

C0= -4,000,000

C1 = 600,000

C2 = 800,000

C3 = 4,000,000

To have NPV=0, then the following equation must be satisfied:

[tex]{C_0}(1+r)^{-0}+{C_1}(1+r)^{-1}+{C_2}(1+r)^{-2}+{C_3}(1+r)^{-3}=0[/tex]

[tex]-4,000,000+600,000(1+r)^{-1}+800,000(1+r)^{-2}+4,000,000(1+r)^{-3}=0[/tex]

The value of r cannot be determined by algebraic methods. Only an approximate value can be found by some numerical method.

We are given four options, let's test them out and find which one is the best approximation. The one that produces a result closer to zero will be selected:

a) r = 11.52%=0.1152

[tex]-4,000,000+600,000(1+0.1152)^{-1}+800,000(1+0.1152)^{-2}+4,000,000(1+0.1152)^{-3}=65,320[/tex]

b) r = 11.84%=0.1184

[tex]-4,000,000+600,000(1+0.1184)^{-1}+800,000(1+0.1184)^{-2}+4,000,000(1+0.1184)^{-3}=35,420[/tex]

c) r = 12.22%=0.1222

[tex]-4,000,000+600,000(1+0.1222)^{-1}+800,000(1+0.1222)^{-2}+4,000,000(1+0.1222)^{-3}=330[/tex]

d) r = 12.71%=0.1271

[tex]-4,000,000+600,000(1+0.1271)^{-1}+800,000(1+0.1271)^{-2}+4,000,000(1+0.1271)^{-3}=-44260[/tex]

The IRR of 12.22% is the best approximation for the project.

Answer: c) 12.22%

ACCESS MORE
EDU ACCESS