If 8.00 mol of NH3 reacted with 14.0 mol of O2, how many moles of H20 will be produced?
4NH3(g) + 702(g) → 4NO2 + 6H2O(g)

Respuesta :

Neetoo

Answer:

 12 moles of water will be produced

Explanation:

Given data:

Number of moles of NH₃ = 8.00 mol

Number of moles of O₂ = 14.0 mol

Number of moles of H₂O produced = ?

Solution:

Chemical equation:

4NH₃ + 7O₂        →      4NO₂ +6H₂O

Now we will compare the moles of reactant with product.

              NH₃           :           H₂O

               4               :            6

               8               :          6/4×8 = 12

             O₂               :              H₂O

              7                 :               6

              14               :           6/7×14 = 12

 12 moles of water will be produced.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico