Answer:
1224.6 m²
Step-by-step explanation:
We'll begin by calculating the surface area of the cone. This can be obtained as follow:
Slant height (l) = 13 m
Radius (r) = 5 m
Pi (π) = 3.14
Surface Area (SA) of cone =?
The surface area of a cone can be obtained by using the following formula:
SA (cone) = πrl + πr²
SA (cone) = πr(l + r)
SA (cone) = 3.14 × 5 ( 13 + 5)
SA (cone) = 15.7 × 18
SA (cone) = 282.6 m²
Next, we shall determine the surface area of the cylinder. This can be obtained as follow:
Height (h) = 25 m
Radius (r) = 5 m
Pi (π) = 3.14
Surface Area (SA) of cylinder =?
The surface area (SA) of cylinder can be obtained as follow:
SA (cylinder) = 2πr² + 2πrh
SA (cylinder) = 2πr(r + h)
SA (cylinder) = 2 × 3.14 × 5 (5 + 25)
SA (cylinder) = 31.4 × 30
SA (cylinder) = 942 m²
Finally, we shall determine the surface area of the rocket. This can be obtained as follow:
SA (cone) = 282.6 m²
SA (cylinder) = 942 m²
Surface Area of rocket (SA rocket) =?
SA (Rocket) = SA (cone) + SA (cylinder)
SA (Rocket) = 282.6 + 942
SA (Rocket) = 1224.6 m²
Therefore, the surface area of the rocket is 1224.6 m²