A constant force of 11.8 N in the positive x direction acts on a 4.7-kg object as it moves from the origin to the point (1.6i – 4.6j) m. How much work is done by the given force during this displacement?

Respuesta :

Answer:

W = 18.88 J

Explanation:

Given that,

Constant force, F = 11.8 N (in +x direction)

Mass of an object, m = 4.7 kg

The object moves from the origin to the point (1.6i – 4.6j) m

We need to find the work is done by the given force during this displacement. The work done by an object is given by the formula as follows :

[tex]W=F{\cdot} d\\\\W=(11.8i){\cdot} (1.6i-4.6j)\\\\=11.8\times 1.6\\\\=18.88\ J[/tex]

So, the work done by the given force is 18.88 J.

ACCESS MORE
EDU ACCESS