A student is raising money for a local food pantry. A local business agrees to donate an additional 15% of what the student raises, while the principal of the student's school also agrees to donate 5% of what the student raises. If the student raises $380.00, how much will the food pantry receive

Respuesta :

Answer :

$456

Step-by-step explanation:

Donation by local business :[tex] \frac{15}{100} \times 380 \\ \\ \frac{15 \times 38}{10} = 57[/tex]

= $57

Donation by the principal of the student's school :

[tex] \frac{5}{100} \times 380 \\ \\ = \frac{5 \times 38}{10} = 19[/tex]

= $19

The total money received by the food pantry :

$380 + $57 + $19

= $456

0.15 (380) = 57

0.05 (380) = 19

Let p = Food Pantry money in total

p = 380 + 57 + 19

p = $456

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico