Answer:
a. $47.3 billion
Explanation:
The computation of the current value of the firm is as follows;
Value of Equity = FCFE × (1+ g ) ÷ (ke - g)
= $2 billion × (1 + 0.03) ÷ (0.12 - 0.03)
= $22.89 billion
Now
Current Value of Firm = Market Value of equity + market Value of Debt
= $22.89 billion + $24.44 billion
= $47.3 billion
Hence, the current value of the firm is $47.3 billion
hence, the correct option is A.