Answer:
63.36 W/m
Step-by-step explanation:
The heat loss of an organism is given by :
[tex]y=33x^3[/tex] ...(1)
Where
y is heat loss in watts and x is the length of the organism in metres.
We need to find the rate of change of heat loss when the organism is 0.8 m in length.
Differentiate equation (1) wrt x.
[tex]\dfrac{dy}{dx}=\dfrac{d}{dx}(33x^3)\\\\=33\times 3x^2\\\\=99x^2[/tex]
Put x = 0.8 m in above equation.
[tex]\dfrac{dy}{dx}=99\times (0.8)^2\\\\=63.36\ W/m[/tex]
So, the rate of change of heat loss when the organism is 0.8 m in length is 63.36 W/m