Respuesta :

Answer:

N165.53°E

Step-by-step explanation:

Given the following vector points

Vx = -43.0units

Vy = 11.1 units

The direction of the vector is expressed using the formula:

θ = tan^-1(Vy/Vx)

θ = tan^-1(11.1/-43.0)

θ = tan^-1(0.2581)

θ = -14.47°

Since tan is negative in the second quadrant, hence the required direction will be θ = 180-14.47

θ = 165.53°

Hence the direction is N165.53°E

ACCESS MORE
EDU ACCESS