An aircraft has a liftoff speed of 30m/s. What minimum constant acceleration does this require if the aircraft is to be airborne after a takeoff run of 240 m ?

Respuesta :

Answer:

a = 1.875 [m/s²]

Explanation:

The plane begins to move from rest to reach the take-off speed, by means of the following equation of kinematics we can calculate the acceleration.

[tex]v_{f}^{2} =v_{o}^{2}+2*a*x\\[/tex]

where:

vf = final velocity = 30 [m/s]

vo = initial velocity = 0

a = acceleration [m/s²]

x = distance = 240 [m]

[tex](30)^{2}=0 +2*a*240\\900=480*a\\a=1.875 [m/s^{2} ][/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS