Answer:
The velocity after 6 seconds will be: v = 44.5 m/s
Explanation:
Initial velocity = u = 37 m/s
acceleration = a = 51 m/s²
Time = 6 seconds
Final velocity = v = ?
Using the equation of motion
v² = u²+2as
[tex]v^2=\left(37\right)^2+2\left(51\right)\left(6\right)[/tex]
[tex]v^2=1369+612[/tex]
[tex]v=44.5[/tex] m/s
Therefore, the velocity after 6 seconds will be: v = 44.5 m/s