Answer:
The magnitude of force on the charge at the midpoint is 0.1463N.
Explanation:
Given;
two point charges, q₁ and q₂ = 9μC and 4μC
a positive charge placed at the midpoint between the two charges, q = 5μC
The repulsive force between 9μC and 5μC is calculated by Coulomb's force;
[tex]f_1 = \frac{kq_1q}{r_1^2}[/tex]
The repulsive force between 4μC and 5μC is calculated by Coulomb's force;
[tex]f_2 = \frac{kq_2q}{r_2^2}[/tex]
The resultant force on the charge is calculated as;
[tex]F= f_1 +f_2 = \frac{kq_1q}{r_1^2} = \frac{kq_2q}{r_2^2} \\\\F = \frac{(9\times 10^9)(9\times 10^{-6})(5\times 10^{-6})}{(2)^2} + \frac{(9\times 10^9)(4\times 10^{-6})(5\times 10^{-6})}{(2)^2} \\\\F = 0.1013 \ N \ + \ 0.045 \ N\\\\F = 0.1463 \ N[/tex]
Therefore, the magnitude of force on the charge at the midpoint is 0.1463N.