(u) Hansi and Megan go on holiday.
The costs of their holidays are in the ratio Hansi : Megan = 7:4.
Hansi's holiday costs $756.
Find the cost of Megan's holiday.
Answer(a) $
(b) In 2008, Hansi carned $7800.
(i) He carncd 15% more in 2009.
Calculate how much he earned in 2009.
PLEASE ANSWER

Respuesta :

Answer:

a) $432

b) (i) $8970

Step-by-step explanation:

Given that:

Ratio of Cost of Hansi and Megan is 7 : 4.

Hansi's holidays cost = $756

Hansi's earnings in 2008 = $7800

In 2009, there are 15% more earnings than in 2008.

To find:

Cost of Megan's holiday.

Earnings in 2009 ?

Solution:

As per given question statement,

Let the holiday cost of Hansi = 7[tex]x[/tex]

Let the holiday cost of Megan = 4[tex]x[/tex]

As per question statement:

[tex]7x=756\\\Rightarrow x = \$108[/tex]

We have to find the value of 4[tex]x[/tex] now.

[tex]4x = 4\times 108 = \bold{\$432}[/tex]

b)(i)

Earnings in 2009:

$7800 + 15% of $7800

[tex]\Rightarrow 7800 +\dfrac{15}{100}\times 7800\\\Rightarrow 7800 + 1170\\\Rightarrow \$8970[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS