Answer:
0.011 mol CO₂
General Formulas and Concepts:
Chemistry - Gas Laws
Combined Gas Law: PV = nRT
- P is pressure
- V is volume (in Liters)
- n is amount of moles
- R is a gas constant - [tex]8.314 \frac{L \cdot kPa}{mol \cdot K}[/tex]
- T is temperature (in Kelvins)
Temperature Conversion: K = °C + 273.15
Explanation:
Step 1: Define
250 mL
-24°C
95 kPa
Step 2: Identify Conversions
Temp Conversion
1000 mL = 1 L
Step 3: Convert
[tex]250 \ mL(\frac{1 \ L}{1000 \ mL} )[/tex] = 0.25 L
-24°C + 273.15 = 249.15 K
Step 4: Find Moles
- Substitute: [tex](95 \ kPa)(0.25 \ L) = n(8.314 \frac{L \cdot kPa}{mol \cdot K})(249.15 \ K)[/tex]
- Isolate n: [tex]\frac{(95 \ kPa)(0.25 \ L) }{(8.314 \frac{L \cdot kPa}{mol \cdot K})(249.15 \ K)} = n[/tex]
- Rewrite: [tex]n = \frac{(95 \ kPa)(0.25 \ L) }{(8.314 \frac{L \cdot kPa}{mol \cdot K})(249.15 \ K)}[/tex]
- Evaluate: [tex]n = 0.011465 \ mol \ CO_2[/tex]
Step 5: Check
We are given 2 sig figs. Follow sig fig rules and round.
0.011465 mol CO₂ ≈ 0.011 mol CO₂