Respuesta :
Answer:
The value of the inductance is 1.364 mH.
Explanation:
Given;
amplitude current, I₀ = 200 mA = 0.2 A
amplitude voltage, V₀ = 2.4 V
frequency of the wave, f = 1400 Hz
The inductive reactance is calculated;
[tex]X_l = \frac{V_o}{I_o} \\\\X_l = \frac{2.4}{0.2} \\\\X_l =12 \ ohms[/tex]
The inductive reactance is calculated as;
[tex]X_l = \omega L\\\\X_l = 2\pi fL\\\\L = \frac{X_l}{2 \pi f}[/tex]
where;
L is the inductance
[tex]L = \frac{12}{2 \pi \times \ 1400} \\\\L = 1.364 \times \ 10^{-3} \ H\\\\L = 1.364 \ mH[/tex]
Therefore, the value of the inductance is 1.364 mH.
The value of inductance will be "1.36 mH".
Given values are:
- Current, [tex]I_0 = 200 \ mA, or \ 0.2 \ A[/tex]
- Voltage, [tex]V_0 = 2.4 \ V[/tex]
- Frequency, [tex]f = 1400 \ Hz[/tex]
As we know the formula,
→ [tex]X_l = \frac{V_0}{I_0}[/tex]
By substituting the values, we get
[tex]= \frac{2.4}{0.2}[/tex]
[tex]= 12 \ ohms[/tex]
Now,
The inductive reactance will be:
→ [tex]X_l = \omega L[/tex]
or,
→ [tex]X_l = 2 \pi f L[/tex]
Hence,
The Inductance will be:
→ [tex]L = \frac{X_i}{2 \pi f}[/tex]
By putting the values, we get
[tex]= \frac{12}{2 \pi\times 1400}[/tex]
[tex]= 1.364\times 10^{-3} \ H[/tex]
[tex]= 1.36 \ mH[/tex]
Thus the above answer is right.
Learn more about Inductance here:
https://brainly.com/question/17136897