Pets R Us claims in their advertisement that they have the best price in town for ChowChow dog food. They sell 20-pound bags for s1695. Stuffapets also claims to have the best price in town for
ChowChow dog food. They are selling 30-pound bags for $24.95. Which store has a valid claim?
Pets R Us: 20-
pound bags for
$16.95
Stuff4Pets: 30-
pound bags for
$24.95

Respuesta :

Answer:

stuff4pets has better price by 2 cents

Step-by-step explanation:

unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound

unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound

Pat100

Answer:

Stuff4pet has a valid claim

I am very sure

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS