Respuesta :

Cost of raisin per ounce = $0.8

Solution:

Number of ounces = 5 ounces

Price of 5 ounces= $4

Cost of raisin per ounce = ?

To find out the price per ounce, simply take the total dollar amount of the product and divide it by the number of ounces.

Formula = Price/Number of ounce

= 4/5

=$0.8

Cost of raisin per ounce = $0.8

Thank you :D

One ounce costs 0.8¢
You would be able to buy 1.25 ounces for 1 dollar
ACCESS MORE