Jane Dough sells her doughnuts for $0.15 more than what it costs her to make each doughnut. If you can buy 2 dozen doughnuts for $8.40, how much does it cost Jane to make each doughnut?

Respuesta :

Answer: $0.20

Step-by-step explanation: $8.4 divided by the 24 or 2 dozen dougnuts she sells means she sell each donut for $0.35 and if we know that Jane Dough sells her doughnuts for $0.15 more than what it costs her to make each doughnut then $0.35 - $0.15 = $0.20 to make each donut

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:\