you want to buy some beans . a 6 - ounce package costs $2.16 . a 15 - ounce package costs $5.55 . a 26 - ounce package costs $9.10 . which package is the best buy

Respuesta :

Answer:

26-ounce package

Step-by-step explanation:

Divide the cost for a 6-ounce and a 15-ounce package separately by the number of ounces listed above.  1 ounce for a 6-ounce package costs around $0.36 and 1 ounce for a 15-ounce package cost around $0.37.  If we put the 26-ounce package in place, then each ounce cost $0.35.  We want to buy the one that is the cheapest out of all of them and since the 26-ounce package cost more cheaper than the other packages, then you should buy the 26-ounce package since it is the best deal.

The 36 ounce package!!!!
ACCESS MORE