The cost of 2kg orange is 3/2 times the cost of 1 kg mangoes.If mana purchased 4 kg of oranges for 250 rupees then find the cost of oranges and mangoes per kg

Respuesta :

fichoh

Answer:

Orange per kg = 62.5 rupees

Mango per kg = 39.0625 rupees

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of 2kg orange = 3.2 times the cost of 1kg mango

If 4 kg oranges = 250 ruppess

The cost per kg of mangoes and oranges is :

Cost of orange per kg:

Cost of 4kg / number of kg

250 / 4 = 62.5 ruppess

Cost of 2kg orange = 3.2 times the cost of 1kg mango

Let cost of 1 kg mango = x

2 * 62.5 = 3.2 * x

125 = 3.2x

x = 125 / 3.2

x = 39.0625

ACCESS MORE