Mariah and Clarence are planning for a dinner party. The grocery store is selling a -pound turkey for . Mariah states, "that means it costs $\$2.40$ per pound of turkey." Clarence states, "that means $2.4$ pounds of turkey cost $\$1$ ." Is Mariah's statement, Clarence's statement, both statements, or neither statement correct?

Respuesta :

This question is incomplete

Complete Question

Mariah and Clarence are planning for a dinner party. The grocery store is selling a 25- pound turkey for $60 . Mariah states, "that means it costs $2.40 per pound of turkey." Clarence states, "that means $2.4 pounds of turkey cost $1 Is Mariah's statement, Clarence's statement, both statements, or neither statement correct?

Answer:

Mariah's statement is correct

Step-by-step explanation:

Mariah and Clarence are planning for a dinner party. The grocery store is selling a 25- pound turkey for $60 .

From the statements given above, we are to find the unit rate . This means the cost of the turkey per pound

Hence, the calculation is given below:

25 pounds of turkey = $60

1 pound of turkey = x

Cross Multiply

25 × x = $60 × 1

x = $60/25

x = $2.40

1 pound of turkey cost $2.40

Therefore, Mariah's statement is correct

ACCESS MORE