At the baseball game, the Gregory's bought 5 hot dogs and 2 hamburgers and paid $27.00. The Hart's purchases 3 hot dogs and 4 hamburgers and paid $29.50. How much does 1 hot dog cost?

Respuesta :

Answer:

1 hot dog costs $3.50

Step-by-step explanation:

Represent Hot dog with x and Hamburger with y

Gregory's purchase:

[tex]5x + 2y = 27[/tex] --- (1)

Hart's purchase:

[tex]3x + 4y = 29.5[/tex] ---- (2)

Required

Find x

To do this, we'll make use of the elimination method of solving simultaneous equation.

Start by multiplying (1) by 2

2 * ([tex]5x + 2y = 27[/tex])

This gives:

[tex]10x + 4y = 54[/tex] ---- (3)

Subtract (2) from (3)

[tex]10x + 4y = 54[/tex]

- ([tex]3x + 4y = 29.5[/tex])

-------------------------

[tex]7x = 24.5[/tex]

Solve for x

[tex]x = \frac{24.5}{7}[/tex]

[tex]x = 3.5[/tex]

Hence:

1 hot dog costs $3.50

ACCESS MORE