Below are prices for various sizes of popcorn sold at the local movie theater. Match the popcom size to its correct price
per ounce
1 Mega Bag $10.24 for 32 02.
$028
2. Giant Bag $6.00 for 24 oz
$0.25
3 Medium Bag $4.48 for 16 oz.
$0.30
4 Kid's Bag: $2.40 for 8 oz.
$0.32

Below are prices for various sizes of popcorn sold at the local movie theater Match the popcom size to its correct price per ounce 1 Mega Bag 1024 for 32 02 028 class=

Respuesta :

Answer:

1=0.32

2=0.25

3=0.28

4=0.30

Step-by-step explanation:

You want to divide each price by the ounces.

$10.24÷32 oz = $0.32

$6.00÷ 24=$.0.25

$4.48÷16=$0.28

$2.40÷ 8=$0.30