Answer:
$3.11
Step-by-step explanation:
It is given that,
Salvador bought 6 lbs of coffee for $18.66.
We need to find the unit price per pound.
The unit price per pound is calculated by dividing total cost by 6 as follows :
[tex]C=\dfrac{18.66}{6}\\\\=\$3.11[/tex]
Hence, the unit price per pound is $3.11