Please help will mark brainiest

At a farming supply store 7 pounds of seed cost $141.96. If a farmer needed 4 pounds of seeds, how much would it cost him?

$81.21
$81.24
$81.12
$39.90

Respuesta :

Answer:

$81.12

Step-by-step explanation:

get cost per 1 pound by dividing 141.96 by 7; unit price is $20.28

4 pounds multiplied by 20.28 gives you $81.12