briannaplasencia402 briannaplasencia402
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

Five candy bars cost $13.75. At this rate, how much do 8 candy bars cost?

Respuesta :

Shigadabi
Shigadabi Shigadabi
  • 18-12-2020

Answer:

each candy bar costs $2.75 so 8 would cost $22

Step-by-step explanation:

hope this helped!

Answer Link
mykala18 mykala18
  • 18-12-2020
8 candy bars cost $22 because 13.75/5=2.75 then 2.75 x 8 = 22
Answer Link

Otras preguntas

The man shown in the picture is BEST known for beingA) an artist during the Harlem Renaissance. B) the founder of the Georgia Voters League. C) the first Africa
Jane gave birth to a baby boy two weeks ago. Jane should visit a(n) for regular checkups.
Help me with english please
4 divided by what equals-5
What happens? In word 2016 when the home ribbon tab is clicked on ?
Which is NOT a major expense category?A) housingb) transportationc) electricityd) food???
URGENT HELP PLZ MATH! Find the measure of angle B. Question 5 options: 30° 60° 90° 120°
URGENT HELP PLZ MATH! Find the measure of angle B. Question 5 options: 30° 60° 90° 120°
Can you help I really really need help it hard for me
HELP ME PLEASE ASAP and actually answer this :) For the first page i got cut out but we have number 12. fiber and 13. water-soluble vitamins