A 0.50-kg ball is thrown vertically upward with an initial velocity of 35 m/s. Approximately, how high will the ball rise?

Respuesta :

Answer:

62.5m

Explanation:

Given parameters:

Mass of the ball  = 0.5kg

Initial velocity  = 35m/s

At the maximum height final velocity is 0m/s

Unknown:

Height of the rise of the ball = ?

Solution:

To solve this problem, we apply the right motion equation which is shown below;

           v²  = u² - 2gh

v is the final velocity

u is the initial velocity

g is the acceleration due to gravity

h is the height

Now insert the parameters and solve;

          0² = 35² - 2(9.8)(h)

      -1225 = -19.6h

           h = 62.5m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico