PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST (if possible).......................Braden bought 18 pencils for $4.50. Let x represent the number of pencils purchased, and let y represent the total cost. Graph the line that represents the proportional relationship.​

Respuesta :

Answer:

We are given x represent the number of pencils purchased, and let y represent the total cost.

We also given 18 pencils for $4.50.

Therefore, cost of each pencil = 4.50/18 = $0.25

Total cost (y) = cost of each pencil × number of pencils.

Therefore, equation would be

y = 0.25x.

In order to graph it, let us find some points for graph using table.

Plugging x=4, we get

y = 0.25(4) = 1.

Plugging x=8, we get

y = 0.25(8) = 2.

We got two coordinates, (4,1) and (8,2).

Plotting those points on the graph and joining the points.

We can see that graph represents the proportional relationship.

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE