In 1989 Carl Lewis established a world record when he ran the hundred meter dash in 9.92 seconds. What was his average speed (in M/S) for the race? Remember to include your data, equation, and work on solving the problem.

Respuesta :

Oseni

Answer:

10.08 m/s

Explanation:

The average speed of a body or an object can be calculated from the ratio of the total distance traveled by the body/object to that of the time taken to cover the distance.

Mathematically,

Average speed = total distance/total time

The total distance covered by Carl Lewis = 100 m

The total time taken = 9.92 s

Hence,

Average speed of Carl Lewis = 100/9.92

                                         = 10.08 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS