Answer:
I would assume the 8-pack to be the answer because:
Step-by-step explanation:
8 ÷ 7.92 = 1.01
12 ÷ 11.64 = 1.03
1.01 < 1.03
Answer:
I believe the better buy is the twelve pack.
Step-by-step explanation:
If you look, 7.92 is closer to 8, which almost makes it 1 dollar per soda, where the 11.64 is farther from twelve. :) i hope this helps you!