Respuesta :

Space

Answer:

0.9401 mol H₂O

General Formulas and Concepts:

Chemistry - Atomic Structure

  • Reading a Periodic Table
  • Using Dimensional Analysis

Explanation:

Step 1: Define

16.94 g H₂O

Step 2: Identify Conversions

Molar Mass of H - 1.01 g/mol

Molar Mass of O - 16.00 g/mol

Molar Mass of H₂O - 2(1.01) + 16.00 = 18.02 g/mol

Step 3: Convert

[tex]16.94 \ g \ H_2O(\frac{1 \ mol \ H_2O}{18.02 \ g \ H_2O} )[/tex] = 0.940067 mol H₂O

Step 4: Check

We are given 4 sig figs. Follow sig fig rules and round.

0.940067 mol H₂O ≈ 0.9401 mol H₂O

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico