Respuesta :

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

vegetables 5/3.75=4/3 /1

$1.33

the vegetables are 5 pounds so you divide it by the cost to find the price per pound

(5/3.75)

then you simplify to find the ratio and divide to find the cost

potato 4/2.5=1.6/1

$1.60

there are 4 pounds of potatoes which costed 2.50 so again, divide 4 by 2.50

then you put it into a calculator for the cost

french 4/2=2/1

$2.00

same here, pounds over cost

rice 3/3=1/1

$1.00

each pound is 1 dollar, you know this because its 3 pounds for 3 dolloars (3/3)

rice is best deal

costs 2 dollar

rice is the best deal because its the cheapest per pound

2 times 1 is 2 dollars

ACCESS MORE