A school is arranging a field trip to the zoo. The school spends 784.52 dollars on passes for 42 students and 2 teachers. The school also spends 369.18 dollars on lunch for just the students. How much money was spent on a pass and lunch for each student?

Respuesta :

Junbei
The lunches cost 8.79 dollars per student and guessing that the teacher and student tickets cost the same, the passes are 17.83 dollars.