misventures misventures
  • 20-10-2016
  • Mathematics
contestada

It cost $10.50 to buy 3 medium pizzas. How much does it cost to buy 10 medium pizzas?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-10-2016
It would cost $35 because 10.50 divided by 3 = 3.5x10=35

Answer Link
ericosouki
ericosouki ericosouki
  • 20-10-2016
Hello,

shall we begin?


Rule of three:

10.50...............3 medium pizzas
x......................10 medium pizzas

3 * x = 10 * 10,50
3x = 105
x = 105/3
x = 35


Answer: $ 35.00 
Answer Link

Otras preguntas

pls help any links will be flagged because there is a person going around trying to get info by sending a link that supposedly answers your question
How can you say "vibes in Spanish
please help, ill give brainliest
Lateena solved the equation below. Is her solution correct? Explain why or why not?
Population growth and the domestication of plants and animals brought on new cultural changes, such as
How do children use food molecules to grow taller? Options A - Children grow taller when they use food molecules they eat to build large molecules that make up
NO LINKS OR ELSE YOU'LL BE REPORTED!Please give me the correct answer.Only answer if you're very good at English.Please don't put a link to a website.Which stat
EVERYTHINGS IN THY PICTURE!!
Which is a false statement concerning photosynthesis and aerobic respiration? A. Both occur in specific organelles B. Both release oxygen as an end product C.
Which of the following best describes the function of the Golgi apparatus within plant and animal cells? No links please!